Με ασφαλτόστρωση ολοκληρώθηκε η εκτεταμένη παρέμβαση της ΔΕΥΑΚ στην οδό Βασιλέως Ηρακλείου (και στις παρόδους της), όπου προηγήθηκε η κατασκευή τοπικού αγωγού δικτύου ομβρίων, με παράλληλη κατασκευή σχαρών, για την ομαλή απορροή και τη μη συγκράτηση λιμναζόντων υδάτων.
![](https://www.aftodioikisionline.gr/wp-content/uploads/2022/01/2CE9125-1250x938-1.jpg)
![](https://www.aftodioikisionline.gr/wp-content/uploads/2022/01/1242-1250x938-1.jpg)
![](https://www.aftodioikisionline.gr/wp-content/uploads/2022/01/2134-1250x938-1.jpg)
«Το χρόνιο πρόβλημα πλημμυρικών φαινομένων μετά από κάθε έντονη βροχόπτωση, που ταλαιπώρησε τους κατοίκους στην οδό Βασιλέως Ηρακλείου επιλύεται οριστικά. Όπως έχω επισημάνει η αντιπλημμυρική θωράκιση του Δήμου μας συνιστά προτεραιότητα. Στο πλαίσιο αυτό, σχεδιάζουμε την υλοποίηση κι άλλων αντίστοιχων έργων που προστατεύουν τις περιουσίες των δημοτών και αναβαθμίζουν την καθημερινότητά μας» σημείωσε ο Δήμαρχος Κατερίνης Κώστας Κουκοδήμος, στη διάρκεια αυτοψίας που πραγματοποίησε. Τον Δήμαρχο συνόδευαν ο Πρόεδρος της ΔΕΥΑΚ Γιάννης Συμεωνίδης, ο Διευθύνων σύμβουλος της ΔΕΥΑΚ Δημήτρης Μορφακίδης και ο Αντιδήμαρχος Αυτεπιστασίας & Κοινοτήτων Γιώργος Κυριακίδης.