Με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων, η Μουσειολόγος Σούλα Πρωτοψάλτη ξενάγησε δύο γκρουπ πολιτών στους βυζαντινούς νερόμυλους της Πολίχνης. Οι Βυζαντινοί Νερόμυλοι αποτελούν ένα σημαντικό τοπόσημο της Δυτικής Θεσσαλονίκης, το οποίο τα τελευταία χρόνια, χάρη στις προσπάθειες του Τμήματος Πολιτισμού, έχει αναδειχθεί σε πόλο έλξης για μικρούς και μεγάλους μιας και συνιστά μια υπέροχη εναλλακτική όαση πρασίνου, ιστορίας και πολιτσμού για όσους βρίσκονται στην πόλη της Θεσσαλονίκης.
Οι πολίτες που επισκέφθηκαν τους Βυζαντινούς Νερόμυλους, ξεκίνησαν από πολλά μέρη της Θεσσαλονίκης και κατά την ξενάγησή τους έμαθαν για την τοπική ιστορία της περιοχής, για τις διατροφικές συνήθειες, για το μυλοτόπι, αλλά και για τη λαϊκή παράδοση, καθώς περπάτησαν μέσα στο αρχαιολογικό πάρκο των βυζαντινών νερόμυλων.
Πολύ ενδιαφέρον επέδειξαν οι συμμετέχοντες και τα ερωτήματα ήταν πολλά και ιδιαίτερα εστίασαν σε θέματα ανάδειξης του πολιτιστικού αποθέματος της περιοχής μας.
Τις ξεναγήσεις παρακολούθησε η εντεταλμένη σε θέματα πολιτισμού του δήμου μας η κ. Ευαγγελία Καρακούτα.
Οι καφέδες που προσφέρθηκαν στο κοινό ήταν ευγενική χορηγία της Autovision Πολίχνης και του διευθυντή της κ. Στέφανου Νικολαΐδη.
![](https://www.aftodioikisionline.gr/wp-content/uploads/2021/05/187237063_301700921458540_6752479526250333621_n.jpg 752w, https://pavlosmelas.gr/wp-content/uploads/2021/05/187237063_301700921458540_6752479526250333621_n-298x300.jpg 298w, https://pavlosmelas.gr/wp-content/uploads/2021/05/187237063_301700921458540_6752479526250333621_n-150x150.jpg 150w)
![](https://www.aftodioikisionline.gr/wp-content/uploads/2021/05/173494816_10159808182039073_5770931565109892208_n.jpg 2048w, https://pavlosmelas.gr/wp-content/uploads/2021/05/173494816_10159808182039073_5770931565109892208_n-300x138.jpg 300w, https://pavlosmelas.gr/wp-content/uploads/2021/05/173494816_10159808182039073_5770931565109892208_n-1024x472.jpg 1024w, https://pavlosmelas.gr/wp-content/uploads/2021/05/173494816_10159808182039073_5770931565109892208_n-768x354.jpg 768w, https://pavlosmelas.gr/wp-content/uploads/2021/05/173494816_10159808182039073_5770931565109892208_n-1536x708.jpg 1536w)
![](https://www.aftodioikisionline.gr/wp-content/uploads/2021/05/187102364_1086976591809139_712754985110423299_n.jpg 752w, https://pavlosmelas.gr/wp-content/uploads/2021/05/187102364_1086976591809139_712754985110423299_n-298x300.jpg 298w, https://pavlosmelas.gr/wp-content/uploads/2021/05/187102364_1086976591809139_712754985110423299_n-150x150.jpg 150w)
![](https://www.aftodioikisionline.gr/wp-content/uploads/2021/05/187098695_468208720917791_2708440963821891928_n.jpg 752w, https://pavlosmelas.gr/wp-content/uploads/2021/05/187098695_468208720917791_2708440963821891928_n-298x300.jpg 298w, https://pavlosmelas.gr/wp-content/uploads/2021/05/187098695_468208720917791_2708440963821891928_n-150x150.jpg 150w)