Στο πλαίσιο του προγράμματος «ERASMUS» και πιο συγκεκριμένα Θεματικής Ενότητας που επικεντρώνεται στη ΔΥΣΛΕΞΙΑ, εκπαιδευτικοί, από την Τουρκία (δύο εταίροι – Γυμνάσιο Μερσίνης & Δημοτικό Σχολείο της περιοχής), από τη Λιθουανία, από τη Βόρεια Μακεδονία και τα Εκπαιδευτήρια «ΠΛΑΤΩΝ» (Ελλάδα), επισκέφθηκαν σήμερα το Δημαρχείο.
![](https://www.aftodioikisionline.gr/wp-content/uploads/2022/05/2-15.jpg)
![](https://www.aftodioikisionline.gr/wp-content/uploads/2022/05/2CEB1-1-1250x795-1.jpg)
Οι εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία, μέσα από οπτικοακουστικό υλικό, να πληροφορηθούν για τον Δήμο, για την πόλη και την περιφέρεια της Κατερίνης, για τις δυνατότητες και τις ομορφιές της ευρύτερης περιοχής. Η υποδοχή και ενημέρωση έγινε από την Αντιδήμαρχο Τουρισμού, Μαρία Τερζίδου, στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου Κατερίνης.
Συγκεκριμένα, η κα Τερζίδου μετέφερε το χαιρετισμό του Δημάρχου Κώστα Κουκοδήμου, αναφέρθηκε στις μεγάλες δυνατότητες που αναπτύσσει σήμερα ο Δήμος στον τομέα του τουρισμού. Παράλληλα, συζήτησε με τους επικεφαλής των αντιπροσωπειών, για την ταυτότητα του προγράμματος που υλοποιούν και τους συνεχάρη για την πραγματοποίησή του.
![](https://www.aftodioikisionline.gr/wp-content/uploads/2022/05/2CE93.jpg)
![](https://www.aftodioikisionline.gr/wp-content/uploads/2022/05/2CE94.jpg)
![](https://www.aftodioikisionline.gr/wp-content/uploads/2022/05/2CE95.jpg)
![](https://www.aftodioikisionline.gr/wp-content/uploads/2022/05/2CEA3CEA4.jpg)
![](https://www.aftodioikisionline.gr/wp-content/uploads/2022/05/2CEB2-2.jpg)
Στη συνάντηση συμμετείχαν ακόμη η Ειδική Σύμβουλος, Μαρία Νταντάμη, καθώς και ο Διευθυντής Γυμνασίου των Εκπαιδευτηρίων «ΠΛΑΤΩΝ», project manager του συγκεκριμένου προγράμματος, Ευάγγελος Καπέτης.
Στον επίλογο της συνάντησης, έγινε ανταλλαγή αναμνηστικών δώρων με τους επικεφαλής των αποστολών.