Η Ευρωπαϊκή Ένωση θέσπισε το 2013 την 5 Μάιου ως Ευρωπαϊκή Ημέρα Ανεξάρτητης Διαβίωσης. Σκοπός της δράσης αυτής, που γίνεται κάθε χρόνο, είναι η γνωριμία του κοινού με τη ζωή των ΑΜΕΑ, η αναγνώριση των δικαιωμάτων τους, η κατανόηση των θεμάτων που τους αφορούν αλλά και η ανάδειξη της ανάγκης για αλλαγές σε πολιτικό και κοινωνικό επίπεδο, όπως η θεσμοθέτηση του «προσωπικού βοηθού».
Η ανεξάρτητη διαβίωση είναι μια φιλοσοφία και ένα κίνημα ανθρώπων που πρεσβεύουν την αυτοδιάθεση, την ισότητα και τον αυτοσεβασμό. Δε σημαίνει ότι δε χρειάζονται κανέναν ή ότι τους αρέσει να ζουν στην απομόνωση. Ανεξάρτητη διαβίωση είναι η διεκδίκηση ίσων ευκαιριών και έλεγχος της καθημερινότητας. Με αυτήν εξασφαλίζεται η ίση συμμετοχή τους στη ζωή, παρέχοντάς τους μέσα, ώστε να επιλέγουν πού θα ζήσουν και με ποιους, να μορφώνονται, να εργάζονται, να έχουν σεξουαλική ζωή, να δημιουργούν οικογένεια, να ψυχαγωγούνται, να αποφασίζουν για την καθημερινότητά τους, αλλά και για ζητήματα που καθορίζουν το μέλλον τους, και τελικά να έχουν την ποιότητα ζωής που συνταγματικά δικαιούται κάθε άνθρωπος.
Τα άτομα με αναπηρία γνωρίζουν καλυτέρα από τον καθένα τις ανάγκες και τις ενδεδειγμένες λύσεις στα προβλήματα τους. Γι’ αυτό είναι απολύτως αναγκαία η οργάνωση, αλληλοϋποστήριξή και η εκπαίδευση από το διαμερισμό των εμπειριών τους με σκοπό την ευημερία τους
Στην Ελλάδα τη φιλοσοφία της Ανεξάρτητης Διαβίωσης προωθεί ο «Οργανισμός Ανεξάρτητης Διαβίωσης Ελλάδος i-living», μέλος του Ευρωπαϊκού Δικτύου Ανεξάρτητης Διαβίωσης (ENIL). Ο «Οργανισμός Ανεξάρτητης Διαβίωσης Ελλάδος i-living»,έχει ως όραμα την ισότιμη διαβίωση των πολίτων και το σεβασμό των δικαιωμάτων τους. Η βιώσιμη ανάπτυξη του μοντέλου της ανεξάρτητης διαβίωσης επιτυγχάνεται με τη θέσπιση πολίτικων που προωθούν την κοινωνική ενσωμάτωση των ανθρώπων με αναπηρία κάθε μορφής.
ΠΗΓΕΣ:https://www.moh.gov.grLINK
Αντιδημαρχία Κοινωνικής Πολιτικής, Αλληλεγγύης, Δημόσιας Υγείας & Ισότητας των δύο φύλων
Πηγή
Author: Ιωάννης Γκαρμίρης